Универсален пакет "Уни"

Универсалният пакет "Уни" на програма CPAccounting® представлява мощна система за управление на бизнеса от клас ERP (Enterprise Resource Planning) и може да се параметризира без да променя вградената си функционалност при разнообразни приложения:
счетоводство (данъчно признато), заплати, оперативно счетоводство: склад, магазин, търговия на едро, поръчки (заявки), оферти, дилъри, производство.
В зависимост от правата на достъп е възможно да са скрити някои от описаните надолу полета, колони, функции.

Поглед отвисоко

      Оперативни (Уни) и счетоводни сметки    

В основата на цялата система стои счетоводната програма CPAccounting®, която работи с разширен сметкоплан включващ както сметките необходими за водене на данъчно признато счетоводство (счетоводни сметки), така и сметките необходими за водене на оперативно счетоводство (оперативни сметки). Оперативните сметки ги наричаме и Уни сметки тъй като имената им започват с " Уни - ".
Например, поръчките, стоковите, рекламациите се водят само по оперативни сметки. Ако касовите бонове се водят само по оперативни сметки, то тяхното счетоводно обобщение "касов отчет" трябва да се води само по счетоводни сметки. Ако по една стокова се издаде фактура, но без да се променя стоковата във фактура (т.е. стоковата си остава), фактурата трябва да е само по счетоводни сметки (за да не извади повторно от оперативния склад продадената стока). Но ако стоковата се промени във фактура, фактурата трябва да е осчетоводена и по оперативни и по счетоводни сметки.
Вярната наличност в склада е тази по оперативни сметки, защото може да е извадена стока по стокова разписка, която още не е прегледана от клиента за да даде съгласието си да се издаде фактура по нея (или по променената стокова, ако клиентът намери разлики). Затова болшинството справки в Уни са по оперативни сметки.

      Потребителите са разделени на следните групи:    

Ако по технически или организационни съображения е невъзможно системата да представлява едно приложение работещо в една локална мрежа, то може да се състои от следните части:

Ако счетоводството е отделено от централата:
- в централата не е необходимо да се дава на някой потребител пълен счетоводен достъп,
- в централата е цялата информация само за оперативното счетоводство и част от първичната информация на данъчно признатото счетоводство.
Ако счетоводството е интегрирано в централата, в нея е цялата информация за оперативното и данъчно признатото счетоводство.

Бърз старт

В следващите обяснения под "кликване" се разбира щракването (кликването) с левия бутон на мишката при позициониран курсор (стрелката на мишката) върху избрана част от екрана.
След като кликнем върху иконата й, програмата извършва подготовка за работа (проверка за наличие на мрежова връзка и достатъчно дисково пространство, обновяване на архива, проверка за цялостност на данните и, ако е спирал токът, проиграване на действията от предишния сеанс). Когато на екрана се появи съобщението Въведете парола, първо набираме номера на паролата, натискаме Enter, след това въвеждаме паролата и пак натискаме Enter.

След това излиза прозорец с главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:

Нека въведем документ за доставка. Кликваме с мишката върху ред "2. Доставки и плащане" (или натискаме цифрата 2 или слизаме на реда със стрелка надолу и натискаме Enter).

Появява се подменю. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:

Ако бяхме с главно меню на администратор, щеше да има и още една точка "Преди ревизия - всичко към последна партида".
Обратно към главното меню може да минем с Esc или като натиснем "7. Отказ, към главно меню", или F7.
Продължаваме като кликнем върху първия ред или просто натиснем Enter.

Появява се долният прозорец, в който трябва да попълним общите данни на документа: дата на осчетоводяване (съвпада с датата на заприходяване), вътрешен обект (в който се заприходява), вид на документа, доставчик, номер на документа, дата, дали програмата да предложи последните доставни цени от избрания или от последния доставчик, начин на плащане (или подотчетно лице), падеж, валута, преобладаващ % търговска отстъпка (ако е отрицателен, е надценка), към кой документ е (ако е известие), ако е по поръчка: клиент, поръчка № и дата и преобладаваща дата на изпълнение, превозно средство, дали да се осчетоводява по оперативни и/или счетоводни сметки. Според нивото на достъп някои полета може да имат стойности по премълчаване и/или да са скрити.

От едно поле към следващо преминаваме с Enter или стрелка надолу, а към предишното със стрелка нагоре. Може и с мишката.
В първото поле дата на осчетоводяване автоматично е попълнена текущата компютърна дата. В зависимост от правата ни на достъп, може да нямаме право да работим с други дати или да не може да работим в стари месеци с предадени вече дневници по ДДС.
Във второто поле вътрешен обект, в който се заприходява автоматично е попълнен вътрешния обект, към който принадлежи номера на паролата на потребителя. В зависимост от правата ни на достъп, може да нямаме право да избираме друг вътрешен обект.
В третото поле вид на документа е попълнен знака ?. В същото поле е позициониран и курсора. Ако натиснем Enter, се показва списъкът на видовете документи подреден по ред на номерата им, от който избираме желания. Ако знаем номера на вида документ, може вместо да натискаме Enter върху знака ?, да наберем номера и тогава Enter. Списъкът зависи от правата ни на достъп.
В четвъртото поле трябва да изберем доставчик. Нека предположим, че името на доставчика е Бизнес ООД, а идентификационният му номер е 111111113. За да го изберем, може да въведем номера и да натиснем Enter. По-лесен начин е да попълним първите букви от името му (в примера: биз) и да натиснем Enter. Тогава ще се появи списък с доставчиците, подредени по азбучен ред. Името на първия доставчик в списъка започва с набраните от нас букви. Колкото повече букви от името въведем, толкова по-точно ще се позиционираме в списъка. Може да търсим и по произволна част от името - например в случая "нес" (края на Бизнес).
Кликваме (или се придвижваме със стрелките и после Enter) върху желания доставчик. Списъкът се скрива и може да преминем с Enter към следващото поле (№ на документа). Ако не е въведен търсения доставчик, програмата ни предлага да го допълним, което подробно е обяснено по-долу.
Петото поле № на документа е задължително за попълване, но ако желаем програмата да даде автоматичен номер на протокол, попълваме минус -.
Продължаваме с попълване на следващите полета.
В поле от тип дата, след като въведем деня, натискаме Enter или точка за да преминем към месеца, а после и към годината.
След като попълним необходимите полета, кликваме върху бутона "1. Продължение" (или при натиснат Alt чукваме леко 1). Ако паролата ни няма достъп до ръчните счетоводни обработки, може да продължим и чрез натискане на F1. Ако нещо не сме попълнили както трябва, програмата издава червено съобщение под последното поле и не продължава нататък.
Вж. по-долу и обясненията за бутона "2. Търсачка".

Ако сме попълнили всичко коректно, преминаваме на следващия прозорец, в който трябва да попълним стоките от документа (може и с партиди), количеството и цената им или направо стойността им. Броят на редовете със стоки е неограничен.

Подобно на доставчиците от предишния прозорец, стоките може да изберем или като въведем техния номер (например с баркод четец) или като въведем началото на името на стоката и натиснем Enter за да изведем списък със стоките подреден по азбучен ред. Може да търсим и по произволна част от името, по код при доставчика, по алтернативни баркодове, да изведем списък на стоките подреден по номера.
От едно поле към следващо преминаваме с Enter, а към предишното с Shift+Tab (при натиснат Shift чукваме леко върху клавиша за табулация - той е в ляво на клавиатурата и е с нарисувани две срещуположни стрелки). Нагоре и надолу се придвижваме със стрелки нагоре и надолу, PgUp и PgDn. Може да използваме и мишката.
Ако оставим цените празни, на следващата стъпка програмата попълва за всяка стока последната й доставна цена от дадения или последния доставчик (отделно се помнят цените от документи с и без ДДС), а ако доставчикът не е доставял досега тази стока - с последната доставна цена на последния й доставчик.
Може да променим стойностите на полетата "Преписано от документа ДДС", "Сума за плащане" и "Платено на ..." чрез натискане на бутоните "3. ДДС", "4. Сума" или "5. Платено" (или чрез натискане съответно на F3, F4 или F5). За да се преизчислят наново стойностите на целия документ, натискаме "2. Преизчисли". Може да се върнем към предния екран с "6. Стъпка назад" или да се откажем от въведените данни със "7. Отказ, към главно меню".

Продължаваме напред с "1. Продължение". След това за запис на данните натискаме "1. Запис". Показва се екран за промяна на продажните цени заради новите доставни. Изтриваме с интервал и Enter цените, които няма да променяме, а другите може да редактираме и продължаваме с "1. Запис". Следва екранът за печат (който може да вкючва освен текущия вид документ и печат на приемо-предавателен протокол). Може да го отпечатаме с "1. Печат" или да продължим с "2. Продължение". С това обработката на дадения документ приключва.

Нека сега се върнем към обясненията на прозореца с общите данни на документа и разгледаме бутона "2. Търсачка". Ако го натиснем (с мишката или F2), на следващата стъпка може:

Множеството параметри на търсачката ни служат да открием необходимия документ. Възможно е да сме ограничени в някои от функциите заради правата ни на достъп.

За изход от програмата, кликваме върху бутона Х вдясно горе или при натиснат Alt чукваме F4. Няма никакво значение къде се намираме в този момент, но ако не сме завършили въвеждането на документ, той няма да се запомни (при ръчно осчетоводяване се помни точно докъде сме стигнали).

Старт СУПТО

СУПТО (според изискванията на Наредба № Н-18) включва само модул "Продажби" от Универсалния пакет "Уни" на програма CPAccounting®, което обикновено съответства на подменю "Продажби и плащане".

За да стартираме използването на СУПТО според изискванията на Наредба № Н-18 чрез Универсалния пакет "Уни" на програма CPAccounting® правим следните настройки:

На всеки компютър, към който е свързано фискално устройство (ФУ) инсталираме ELTRADE PRINT SERVER предоставящ онлайн интерфейс през HTTP протокол за комуникация. Настройваме го според свързаното ФУ като включително попълваме комуникационен порт по HTTP. IP адресът на компютъра плюс порта се попълват в обясненото по-долу "Попълване на IPадрес:порт на фискално устройство".

Конфигурираме пароли № 98 и 99 да са с "ГЛАВНО МЕНЮ одиторски профил", представляващо аналог на администраторския профил, но с права само за четене. В него има варианти на всички нива на достъп, които може да разгледаме как са параметризирани. При проверка от НАП сменяме паролата (например на Alt+NAP), а след проверката отново я сменяме, с цел ограничаване на достъпа.
Например:

Инструментът CPA-NAP служи за извличане на таблици от базата данни касаещи СУПТО (те са част от описаните в структура на номенклатурите, структура на Уни сметките и структура на Уни документ). CPA-NAP работи само с пароли 98 и 99, с права само за четене, без извличане на лични данни и не зависи от менюто прикрепено към паролата. Таблиците свързани с осчетоводяването на сметките са отделени в отделни папки по месеци:

Вж. обясненията за УНП (уникален номер на продажбата) и онлайн проверката на статуса на ФУ позволяващ издаване на ФБ (фискален бон) в Продажби и плащане.

      Попълване на IPадрес:порт на фискално устройство    

За да може на конкретен компютър да правим продажби в средата на СУПТО е необходимо да изпълним от "Сервизни функции" точката "Попълване на IPадрес:порт на фискално устройство". В следващия пример считаме, че името на фирмата ни е "Нашата фирма" АД, а ФУ е свързано на порт 4001 към сървъра, на който работим:

Като натиснем "1. Запис" програмата отива в номенклатура "119. !Параметри", която е с елементи с полета: номер, параметър (име), № и дата и не може да се променя ръчно. После програмата прави следното:
(1) Отива в елемент с номер (2 + фирма№) * 10000 + компютър№ (в нашия пример 20009), а ако няма такъв, го допълва. Нека този номер е X. Записва в началото на името на параметъра така сметнатия номер (за да не се получат еднакви имена при еднакви IPадрес:порт) и на интервал след него записва IPадрес:порт, който може да продължи и в първите 6 символа на следващото поле №.
(2) Опитва да се свърже с ФУ на посочения IPадрес:порт. Ако не успее, издава съответното съобщение за грешка и завършва обработката, иначе прочита индивидуалния номер на ФУ.
(3) Търси в номенклатурата между елементите с номера от 10000 до 19999 елемент със същия индивидуален номер на ФУ, който е записан в първите осем символа на името на параметъра. Ако не открие, допълва с пореден номер, оставяйки празни първите 7 символа на полето № (там е броячът на "пореден номер на продажбата" необходим за съставяне на УНП) и попълвайки в десетия му символ номера на фирмата. Нека този елемент (стар или нов) е с номер Y.
(4) Отива отново в елемента с номер X (вж. т.(1)). В последните 4 символа на полето № записва споменатия в т.(3) номер Y, но без водещата единица (от втората му цифра до края).

Главно меню

Главното меню зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:

Продажби и плащане

Обикновено това е точка 1 от Главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:

1. Продажби

Появява се долният прозорец, в който трябва да попълним общите данни на документа: дата на осчетоводяване (съвпада с датата на документа), вътрешен обект (от който се продава), вид на документа, клиент, начин на плащане (или подотчетно лице), падеж, валута, преобладаващ % търговска отстъпка (ако е отрицателен, е надценка) от преобладаващо ценово ниво (обяснено е по-долу), уточнение, номер на документа (попълва се, ако не е автоматичен), към кой документ е (ако е известие), по коя поръчка е, дата и час на доставка, по стокови (или входящ стоков номер), шофьор, пласьор, превозно средство, дата и №/час на курса, клиент на нашия клиент (в печатните документи нашият клиент ще е доставчик на този клиент), "време на началото на продажбата, УНП" (заключено поле). Според нивото на достъп някои полета може да имат стойности по премълчаване и/или да са скрити. Например при продажби на дребно се скрива полето Подотчетно лице, а в полето Начин на плащане може да се избере само такъв, който изисква издаване на касов бон.
В първото поле дата на осчетоводяване автоматично е попълнена текущата компютърна дата. В зависимост от правата ни на достъп, може да нямаме право да работим с други дати или да не може да работим в стари месеци с предадени вече дневници по ДДС.
Във второто поле вътрешен обект, от който се продава автоматично е попълнен вътрешния обект, към който принадлежи номера на паролата на потребителя. В зависимост от правата ни на достъп, може да нямаме право да избираме друг вътрешен обект.
Курсорът е позициониран в третото поле вид на документа където обикновено е избран вида с номер 1. Може да изберем друг вид като го потърсим по име или директно въведем номера му. Списъкът зависи от правата ни на достъп. Например при продажба на дребно може списъкът да е ограничен само до Касов бон (ако няма право да издава фактура).
В четвъртото поле трябва да изберем клиент. Ако продаваме на дребно с плащане в брой и не се интересуваме от данните на клиента, избираме клиент "1. Касови продажби".
Може да оставим следващите полета непроменени.

След като попълним необходимите полета, кликваме върху бутона "1. Продължение" (или при натиснат Alt чукваме леко 1). Ако паролата ни няма достъп до ръчните счетоводни обработки, може да продължим и чрез натискане на F1. Ако нещо не сме попълнили както трябва, програмата издава червено съобщение под последното поле и не продължава нататък.
Вж. по-долу и обясненията за бутона "2. Търсачка".

Следващите обяснения се позовават на "Попълване на IPадрес:порт на фискално устройство".
При ръчно откриване на нова продажба, преди да минем към прозореца за попълване на стоките, програмата проверява дали статусът на ФУ позволява издаване на ФБ чрез следните стъпки:
(1) Отива в номенклатура "119. !Параметри", която е с елементи с полета: номер, параметър (име), № и дата и не може да се променя ръчно. Проверява дали има елементи с номера от 20000 до 89999 вкл. Ако няма, не сме в средата на СУПТО и се счита, че обработката е приключила успешно.
(2) Търси елемент с номер (2 + фирма№) * 10000 + компютър№ (фирма№ обикновено е 0). Ако няма такъв, спира със съответното съобщение за грешка. Иначе проверява дали е попълнен IPадрес:порт. Ако не е попълнен, спира със съответното съобщение за грешка.
(3) Опитва да се свърже с ФУ на посочения IPадрес:порт. Ако не успее, издава съответното съобщение за грешка. Иначе прочита индивидуалния номер на ФУ.
(4) Накрая проверява дали има съответствие между посочения в елемента от т.(2) елемент с номер от 10000 до 19999 (който е записант без водещата си единица в последните 4 символа на полето №) и индивидуалния номер от т.(3). Ако няма, спира със съответното съобщение за грешка. Иначе продължава обработката.

Ако сме попълнили всичко коректно, преминаваме на следващия прозорец (вж. картинката по-долу), в който трябва да попълним стоките от документа, количеството и цената им или направо стойността им. Броят на редовете със стоки е неограничен. Може да оставим програмата сама да попълни валидните за клиента цени, което подробно е обяснено по-долу. Стоките може да изберем или като въведем техния номер (например с баркод четец) или като въведем началото на името на стоката и натиснем Enter за да изведем списък със стоките подреден по азбучен ред. Може да търсим и по произволна част от името, по код при доставчика, по алтернативни баркодове, да изведем списък на стоките подреден по номера. Обикновено (вж. ключа от регистратурата Basic\ShowFields) първата колона в списъка на стоките е номерът, следва името, цената на дребно (ценово ниво 0) и наличността.
Ако на тази стъпка е забранено да се допълва номенклатурата на стоките, това може да стане при доставка или от главното меню през "Сервизни функции" и оттам "Редактиране на номенклатурите".
От едно поле към следващо преминаваме с Enter, а към предишното с Shift+Tab (при натиснат Shift чукваме леко върху клавиша за табулация - той е в ляво на клавиатурата и е с нарисувани две срещуположни стрелки). Нагоре и надолу се придвижваме със стрелки нагоре и надолу, PgUp и PgDn. Може да използваме и мишката.

Ако е забранена продажбата "на червено", обикновено е включена и колоната партида. Ако оставим непроменена предложената от програмата партида ≡, на следващата стъпка програмата ще ни предложи всички партиди от дадената стока с ненулеви наличности и ще разпредели указаното от нас количество. Продажбата "на червено" е разрешена винаги за стоки, за които полето им "Вид на осчетоводяване" е аванс, услуга или ТО; или полето им "Име за касов бон" завършва с -, а също и за документи, които няма да повлияят на наличността по оперативни сметки. Пример за такива документи са поръчките от клиенти или "кухите" фактури (тези без указване на партидите). При тях може да запишем предложената от програмата партида ≡ в документа и при следваща редакция (например превръщането на поръчка в стокова или фактура) да разпределим количеството по наличните партиди.

Според нивото на достъп, в прозореца за попълване на стоките може да се визуализират и допълнителни колони, които обикновено са скрити:
– доставчик - ако искаме да изберем стоки от конкретен доставчик,
– главна група стоки и група стоки - ако искаме да изберем дадена главна група, после нейна група и накрая само нейните стоки,
– палета, кашони, стека - при продажби на едро.
Ако не е позволено на продавача да променя цените, може да се заключат колоните "единична цена" и "стойност".
Ако продаваме основно единични бройки, програмата може да се настрои да попълва автоматично количество 1 и да минава на следващия ред - както това е при програмите в магазините на дребно. Тогава, за да въведем количество различно от 1, в полето за избор на стока набираме количеството с десетична точка, натискаме Enter и след това избираме стоката.

Нека разгледаме правилата за ценообразуване. В номенклатурата на стоките за всяка стока са указани до 10 ценови нива. Цената на дребно с ДДС е ценово ниво 0 и обикновено е най-високата цена. Всяко едно от следващите ценови нива (от 1 до 9) може да бъде продажна цена с ДДС или % отстъпка от ценово ниво 0. Ако искаме да укажем надценка вместо отстъпка, попълваме отрицателен % отстъпка. При набиране на стоките за продажба за всяка една стока може да укажем (стига да имаме тези права) кое ценово ниво да се използва за конкретната продажба, а може и направо да въведем желана от нас цена:

Както виждаме, пред колоната "ценово ниво" е "% ТО от" (ТО е "търговска отстъпка"). В колоната "% ТО от" може да въведем % отстъпка (а ако е отрицателно, е % надценка) от даденото ценово ниво. Но може да оставим празни полетата "% ТО от" и "ценово ниво", а да въведем конкретна цена в следващата колона "единична цена" или направо стойността. Ако на предната стъпка сме попълнили преобладаващ % ТО от преобладаващо ценово ниво, те се използват за първоначални стойности на полетата "% ТО от" и "ценово ниво".
Ако не е попълнено нито едно от полетата "% ТО от", "ценово ниво", "единична цена" и "стойност", програмата автоматично ще ни предложи валидната за клиента цена, както е обяснено по-долу. После може да я променим ръчно.
Ето и пълната схема на ценообразуване:

След като програмата изчисли цените и стойностите, може да дадем обща отстъпка или общ % отстъпка върху целия документ чрез натискане на бутона "3. %ТО или ТО" (или F3). Може и направо да променим сумата чрез "4. Сума" (или F4), при което програмата ще промени пропорционално всички стойности и оттам и цените.

Ако не е включена настройката за автоматично преизчисление, може да натиснем бутона "2. Преизчисли". За да запишем документа натискаме "1. Запис". Ако е било нужно преизчисление, натискаме още веднъж "1. Запис".

За следващите обяснения по съставянето на УНП считаме, че сме в среда на СУПТО и поне веднъж е отворена нова продажба на този компютър, което предполага, че на този компютър вече е изпълнявано "Попълване на IPадрес:порт на фискално устройство". Следващата обработка не се извършва при автоматично осчетоводяване на поръчка (получена например през Интернет) тъй като за начало на продажбата се счита потвърждението от клиента на текущата наличност на стоките и общата стойност на продажбата.
Преди да започне осчетоводяване на документа, програмата проверява дали е попълнен УНП. Ако не е и документът е и по оперативни сметки:
(1) Отива в номенклатура "119. !Параметри", която е с елементи с полета: номер, параметър (име), № и дата и не може да се променя ръчно. Отива в елемент с номер (2 + фирма№) * 10000 + компютър№ (фирма№ обикновено е 0).
(2) Взема последните 4 цифри от полето № и поставя единица пред тях. Така полученото число използва за номер на елемент от номенклатурата и отива в него.
(3) Взема от първите 8 символа на полето име индивидуалния номер на ФУ, а от първите 7 символа на полето № взема брояча на "пореден номер на продажбата" като го увеличава с единица.
(4) От номенклатура "108. !Параметри на пароли" взема "код на оператора".
(5) Съставя УНП.

В зависимост от документа може да последва издаване на касов бон, печат на стокова, фактура и/или друг вид документ (амбалажен лист, сертификат, приемо-предавателен протокол). В някои от случаите програмата ни пита за допълнителни данни необходими за печата.
След отпечатване на касов бон програмата записва по сметка 10, вид 15: времената на началото и приключването на продажбата, УНП, номенклатурния номер в номенклатура "119. !Параметри" на отпечатващото ФУ, номера на оператора, главното му меню, вътрешния му обект, потребител на операционната система. След това програмата заключва документа за редакция и изтриване.
Независимо дали се печата касов бон или друго, в документа се запомня номера на паролата и компютъра, на който се работи (от позиция 55 в полето текст на основния Уни документ).
С това обработката на дадения документ приключва.

Нека сега се върнем към обясненията на прозореца с общите данни на документа и разгледаме бутона "2. Търсачка". Ако го натиснем (с мишката или F2), на следващата стъпка може:

Множеството параметри на търсачката ни служат да открием необходимия документ. Възможно е да сме ограничени в някои от функциите заради правата ни на достъп.

2. Плащане от клиент

3. Курсове

4. Подаръци

5. Въвеждане на индивидуални цени за клиент

6. Въвеждане на параметри на стоки за вид клиент

7. Изписване на стоки, материали, продукция

8. Счетоводство - изписване на група 30

9. Справки

Вж. меню Справки

Доставки и плащане

Обикновено това е точка 2 от Главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:

Ако бяхме с главно меню на администратор, щеше да има и още една точка "Преди ревизия - всичко към последна партида".

1. Покупки (без услуги)

Тази точка вече разгледахме в Бърз старт. Тук ще дадем някои допълнителни обяснения.

 
    ВОП (доставка от доставчик от Европейския съюз)    
    Осчетоводяване с преизчисляване на доставната стойност след включване на доставните разходи

Пример:

стоки по фактура195 лв. така за ВОП данъчната основа e 100 лв. = стоки + акциз,
ДДС 20 лв., сума 120 лв.
акциз  5 лв.
връщане на аванс50 лв.– това е ред от фактура1
така сумата за плащане е 45 лв. = стоки – аванс
митническо обслужване  2 лв. – от друга фактура2
транспорт  6 лв. – от друга фактура3

1) избираме вид на документа ВОП,
в № и дата на документа попълваме данните на ВОП (за автоматично номериране попълваме минус в №),
а в "Извест. (прот.) е към документ № и от" - данните на фактура1
2) въвеждаме ред по ред стоките от фактура1 (за общо 95 лв.)
3) променяме сумата за плащане от 95 на 108 = стоки + акциз + митническо обслужване + транспорт
и като натиснем Enter на новата сума програмата автоматично преизчислява стойността на всички стоки с пропорционално разпределение на общата сума на акциз + митническо обслужване + транспорт
4) въвеждаме стока "Акциз !! само за доставки !!" със сума –5 (минус 5)
(тази стока трябва да е от едноименния вид за осчетоводяване)
5) въвеждаме стока "Доставни разходи не влизащи в ДО" със сума –8 (минус 8) = митническо обслужване + транспорт
(тази стока трябва да е от едноименния вид за осчетоводяване)
в този момент данъчната основа и сумата за плащане стават 95 - колкото са стоките по фактура1
6) въвеждаме ред аванс –50 (минус 50)
в този момент данъчната основа и сумата за плащане стават 45 - колкото е задължението по фактура1
7) даваме запис
В резултат ще се осчетоводи ВОП така:

с-кад-тк-т
304108 преизчислени стоки = стоки + акциз + митническо обслужване + транспорт
459
Акциз
5 за номера на разчета Акциз по с-ка 459, програмата гледа
как е попълнена стока "Акциз !! само за доставки !!" (вж. под таблицата)
301 8от стока "Доставни разходи не влизащи в ДО" = митническо обслужване + транспорт
402–50 аванс
401 45с № и дата на документа от фактура1, не влиза в ДДС дневника
1100 за ДДС дневника на покупките, с № и дата на документа от протокола,
данъчна основа 100 = преизчислени стоки минус "Доставни разходи не влизащи в ДО"
(не се гледат стоки акциз и аванс) и ДДС 20
3–100
2100 за ДДС дневника на продажбите, с № и дата на документа от протокола,
данъчна основа 100 и ДДС 20
(ако не съществува клиент със същия Дан.№, автоматично се създава)
3–100
453120 = 20% от преизчислени стоки минус "Доставни разходи не влизащи в ДО"
(не се гледат стоки акциз и аванс)
459 20с празни аналитичности
45920 с празни аналитичности
4532 20

Номерът на разчета Акциз по с-ка 459 се определя от това как в номенклатурата на стоките е попълнена стока "Акциз !! само за доставки !!":
а) ако е попълнен номер на стока в полето "За счетоводни цели стоката...материалът е еднакъв с",
се взема той (независимо към коя стока сочи),
б) иначе – се взема номера на стока "Акциз !! само за доставки !!".

Ето и осчетоводяванията на отделните документи от митническото обслужване (фактура2) и транспорта (фактура3):

Осчетоводяване на митническото обслужване, ако във фактура2 е избран вид на документа фактура с ДДС 20% и стока "Доставни разходи не влизащи в ДО":

с-кад-тк-т
3012
45310.4
401 2.4с № и дата на документа от фактура2 и данни за ДДС дневника

Осчетоводяване на транспорт, ако във фактура3 е избран вид на документа фактура с ДДС 20% и стока "Доставни разходи не влизащи в ДО":

с-кад-тк-т
3016
45311.2
401 7.2с № и дата на документа от фактура3 и данни за ДДС дневника


 
    Митническа декларация (доставка от доставчик извън Европейския съюз)    
    Осчетоводяване с преизчисляване на доставната стойност след включване на доставните разходи

Пример:

стоки по фактура183 лв. така за митническата декларация:
данъчната основа e 100 лв. = стоки + транспорт + мито,
ДДС 20 лв., сума 120 лв.
транспорт по фактура210 лв.
мито от митническата декларация7 лв.
застраховка от документ32 лв.да предположим, че не е включена в митническата декларация
връщане на аванс50 лв.– това е ред от фактура1
така сумата за плащане е 33 лв. = стоки – аванс

1) избираме вид на документа Митническа декларация,
в № и дата на документа попълваме данните на митническата декларация,
а в "Извест. (прот.) е към документ № и от" - данните на фактура1
2) въвеждаме ред по ред стоките от фактура1 (за общо 83 лв.)
3) променяме сумата за плащане от 83 на 102 = стоки + транспорт + мито + застраховка
и като натиснем Enter на новата сума програмата автоматично преизчислява стойността на всички стоки с пропорционално разпределение на общата сума на транспорт + мито + застраховка
4) въвеждаме стока "Доставни разходи влизащи в ДО" със сума –10 (минус 10) = транспорт
(тази стока трябва да е от едноименния вид за осчетоводяване)
5) въвеждаме стока "Мито !! само за доставки !!" със сума –7 (минус 7)
(тази стока трябва да е от едноименния вид за осчетоводяване)
6) въвеждаме стока "Доставни разходи не влизащи в ДО" със сума –2 (минус 2) = застраховка
(тази стока трябва да е от едноименния вид за осчетоводяване)
в този момент данъчната основа и сумата за плащане стават 83 - колкото са стоките по фактура1
7) въвеждаме ред аванс –50 (минус 50)
в този момент данъчната основа и сумата за плащане стават 33 - колкото е задължението по фактура1
8) даваме запис
В резултат ще се осчетоводи митническата декларация така:

с-кад-тк-т
304102 преизчислени стоки = стоки + транспорт + мито + застраховка
301 10от стока "Доставни разходи влизащи в ДО" = транспорт
457
Мито
7за номера на разчета Мито по с-ка 457, програмата гледа
как е попълнена стока "Мито !! само за доставки !!" (вж. под таблицата)
301 2от стока "Доставни разходи не влизащи в ДО" = застраховка
402-50 аванс
401 33с № и дата на документа от фактура1, не влиза в ДДС дневника
1100 за ДДС дневника на покупките, с № и дата на документа от митническата декларация,
данъчна основа 100 = преизчислени стоки минус "Доставни разходи не влизащи в ДО"
(не се гледат стоки доставни разходи влизащи в ДО, мито, аванс) и ДДС 20
3–100
453120 = 20% от преизчислени стоки минус "Доставни разходи не влизащи в ДО"
(не се гледат стоки доставни разходи влизащи в ДО, мито, аванс)
ако ДДС-то се различава от митническата декларация,
променяме го на ръка (вкл. в с-ка 1, а в Уни документа - в с-ка 45)
за с-ка 457 се счита, че разчет с № 1 е ДДС
457
1. ДДС
20

Номерът на разчета Мито по с-ка 457 се определя от това как в номенклатурата на стоките е попълнена стока "Мито !! само за доставки !!":
а) ако е попълнен номер на стока в полето "За счетоводни цели стоката...материалът е еднакъв с",
се взема той (независимо към коя стока сочи),
б) иначе – се взема номера на стока "Мито !! само за доставки !!".

Ето и осчетоводяванията на отделните документи от транспорта (фактура2) и застраховката (документ3):

Осчетоводяване на транспорт, ако във фактура2 е избран вид на документа фактура с ДДС 0% и стока "Доставни разходи влизащи в ДО":

с-кад-тк-т
30110
401 10с № и дата на документа от фактура2 и данни за ДДС дневника

Осчетоводяване на застраховка, ако в документ3 е избран вид на документа "Стокова разписка и по счетоводни сметки" и стока "Доставни разходи не влизащи в ДО":

с-кад-тк-т
3012
4992 2не е фактура и не влиза в ДДС дневника
 
    Прилагане на режима "Касова отчетност на ДДС" при доставки и продажби    

Фактури/известия по режима "Касова отчетност на ДДС" могат да бъдат само такива с отложено плащане по банка. При тях ДДС-то се осчетоводява в момента на плащането (което може да е и частично), върху сумата, която е платена. На фактурите/известията по режима пише "касова отчетност". Целта на режима е подпомагане на малките фирми, които не получават навреме плащания от своите клиенти, с които да покрият задълженията си от ДДС към бюджета.

Осчетоводяването на фактура или известие с "касова отчетност на ДДС" може да се случи при доставка от прилагащ режима доставчик (което се вижда от вида на доставчика), а ако ние го прилагаме (вж. текст 1009) - при доставка или продажба. Осчетоводяването се различава от обикновените документи с ДДС по:
1) в сметката на контрагента (401, 4011, 411 или 4111) полето "Вид на документа" се попълва с "11. Фактура - касова отчетност" или 12, 13.
2) начисленото ДДС вместо по сметките за ДДС (4531 или 4532) се осчетоводява по сметка 409 (при доставка) или 419 (при продажба).

Осчетоводяването на плащане по документ с "касова отчетност на ДДС" се различава от плащането по обикновените документи с ДДС по:
1) издава се протокол с номер еднакъв с номера на фактурата/известието и дата еднаква с датата на плащането. Протоколът се издава от доставчика, ако прилага режима, иначе от нас. Когато имаме доставка и ние издаваме протокола, не го предаваме на доставчика. Когато издаваме протокол при продажба, предаваме екземпляр от протокола на клиента.
Следващите две точки може да се извършат и автоматично от макросите описани по-долу.
2) осчетоводяваме ДДС (отговарящо на платената сума) по сметка 4531 или 4532 срещу сметка 409 или 419.
3) по дебита на сметка 1 или 2 правим запис за дневника по ДДС на протокола като полето "Вид на документа" попълваме с:
    а) 91 - ако имаме плащане на доставчик, който прилага режима "Касова отчетност на ДДС",
    б) 92 - ако сме лице прилагащо режима и имаме плащане на доставчик, който не прилага режима,
    в) 91 - ако сме лице прилагащо режима и имаме плащане от клиент.
4) по дебита на сметка 3 закриваме сумата по предната точка.

Макроси "104. Касова отчетност при доставка" и "105. Касова отчетност при продажба" трябва да се стартират в документ, в който е осчетоводено само плащане (сметка 401, 4011, 411 или 4111 срещу сметка 501, 502, 503 или 504). Всеки от двата макроса извършва следното:
1) търси първоначалното осчетоводяване на документа и гледа дали във "Вид на документа" е попълнено "11. Фактура - касова отчетност" или 12, 13 и ако не е, съобщава, че документът не е по Касова отчетност,
2) ако плащането е частично, пресмята:
ДДС = платеното * (ДДС ставка) / ( 100 + (ДДС ставка) ),
а ако плащането е окончателно:
ДДС = (първоначалната сума по сметка 409 или 419) - (начислените ДДС-та по всички предни частични плащания).
3) с така пресметнатото ДДС прави записванията за ДДС и дневника по ДДС описани по-горе.

Плащания

Обикновено това е точка 3 от Главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:
   1. Разходи (доставка на услуги)
   2. Приходи (не от продажби)
   3. Преместване на парични средства
   4. Валути - редактиране на курсовете
   5. Покупко/Продажба на валута
   6. Плащане от КЛИЕНТ
   7. Плащане на курс
   8. Плащане от клиент на консигнация
   9. Плащане на ДОСТАВЧИК
  10. Плащане на доставчик на консигнация
  11. Премахване на несъответствията в касите по фирми
  12. Справки

Производство

Обикновено това е точка 4 от Главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:
   1. Производство
   2. Прехвърляне между вътрешни обекти
   3. Рецепти
   4. Счетоводство - 601/30х, 611/601, [611/60х], 303/611
   5. Счетоводство - общи разходи        611/60х,  303/611
   6. Счетоводство - изписване на група 30 (70х/30х)
   7. Счетоводство - изписване независимо от 701 (701/303)
   8. Счетоводство - рецепти
   9. Справки

Сервизни функции

Обикновено това е точка 5 от Главното меню. То зависи от правата на достъп. Нека в нашия пример е:
   1. Редактиране на номенклатурите
   2. Справки на номенклатурите
   3. Обновяване от 1106 на 1113, 1112, 1107, 1104
   4. Приключване на неприключените месеци
   5. Запис на пред-пред-последния сеанс
   6. Влизане с друга парола
   7. Промяна на пароли
   8. Приемане на данни от чужда програма
   9. Изпращане на [счетоводни] данни към чужда програма
  10. Зареждане на везна със стоки
  11. Команда към касов апарат
  12. Параметри на принтера

Справки

Обикновено това е точка 6 от Главното меню. То зависи от правата на достъп.
Тъй като справките са над 100 на брой и всяка една има множество параметри, вместо да ги разглеждаме, ще дадем само един пример. Така ще оставим потребителя сам да ги тества и избере подходящите за своите нужди. Не трябва да се притеснява, че ще обърка нещо, защото няма как да се променят данните от пускане на произволна справка.
В следващия пример е показан екрана за попълване на параметрите на
група справки "Продажби". Първото поле "Вид на справката" се избира от следния списък:
   1. Продажби по документи
   2. Продажби по документи подробна с цени с ДДС
   3. Продажби по стоки сумарно
   4. Продажби по групи стоки сумарно
   5. Продажби по клиенти сумарно
   6. Продажби по клиенти по документи сумарно
   7. Продажби по клиенти по стоки сумарно
   8. Продажби по клиенти по стоки сумарно без партиди
   9. Продажби на консигнация по документи
  10. Продажби на консигнация по стоки по клиенти сумарно
  11. Продажби на консигнация по стоки по клиенти без партиди сумарно
  12. Печалба от продажби по документи
  13. Печалба от продажби по документи с цени с ДДС
  14. Печалба от продажби по документи сумарно
  15. Печалба от продажби по стоки сумарно
  16. Печалба от продажби по стоки сумарно с цени с ДДС
  17. Печалба от продажби по пароли по групи стоки сумарно
  18. Печалба от продажби по клиенти сумарно
  19. Продажби по цени на изписване по документи
  20. Продажби по цени на изписване по документи сумарно
  21. Продажби по цени на изписване по стоки сумарно

Общи положения

В този раздел са обяснени принципните положения по въвеждане на данни и генериране на отчети (справки). Режимът Редактиране на номенклатури е разгледан в следващия раздел.

При движението си в програмата може да попаднем в три основни вида прозорци

Работата ни с програмата се свежда до две основни действия: "Натискане на бутон" и "Попълване на полета" (въвеждане на данни).

Натискане на бутони
Бутоните се намират в горната рамка на прозореца на програмата, под заглавната лента. Всеки един от тях има номер и име, подсказващо какво ще се случи след натискането му. Всеки бутон може да се "натисне" чрез кликване с мишката върху него или чрез натискане на комбинацията от клавиши: Alt+"номера на бутона". Ако паролата ни няма достъп до ръчните счетоводни обработки, може да "натиснем" бутона и чрез натискане на някой от функционалните клавиши F1, F2, ... , F9 (избираме функционалния клавиш с номер като този на бутона).
Например, ако искаме да натиснем бутона "1. Продължение", при натиснат Alt чукваме леко 1 или просто кликваме върху бутона с мишката (или натискаме F1).
Следват обяснения за най-често използваните бутони:

Попълване на полета
В прозорец за попълване на данни има полета, които попълваме. Придвижването по полетата става: напред с Enter (или Tab, или Ctrl+стрелка надясно), назад с Shift+Tab (или Ctrl+стрелка наляво), нагоре и надолу - със стрелките, PgUp или PgDn. След попълването на данните се продължава с натискане на бутон. Полетата са от следните видове:

Редактиране на номенклатури

До този режим се стига след натискане на Shift+Enter при поява на съобщението "За допълване на номенклатурата Shift+Enter" (обяснено по-горе в Поле номенклатура). След натискането на Shift+Enter имаме две възможности: допълване на нов елемент започващо с въвеждане на номера му, или натискане на ESC и оттам промяна, изтриване или преглед.

Допълване.
Програмата автоматично ни предлага номер, равен на най-големия номер в номенклатурата плюс 1. Този номер не е задължителен и може да въведем произволен номер. Ако въведем номер, който съвпада със съществуващ вече, програмата ни предупреждава "Има вече такъв номер" и след натискане на Esc трябва да въведем нов номер. След въвеждането на подходящ номер продължаваме с попълване на останалите полета на елемента.

Попълване на полетата на елемента.
Първото поле е името на елемента и се попълва задължително. Някои от останалите полета може да не са задължителни за попълване. Те се попълват според конкретните нужди. За движение по полетата може да използваме Enter, стрелките, PgUp и PgDn. За да се запомни записа (елемента, който допълваме), трябва да стигнем до последното поле и да натиснем Enter. Пълното описание на полетата на номенклатурите се намира в Структура на номенклатурите.

Допълване Промяна Изтриване Преглед.
От този прозорец може да изберем една от четирите възможности или да натиснем ESC и да приключим с редактирането. При избор на допълване отиваме към допълване. При избор на промяна, трябва да изберем кой елемент ще променяме и освен, че не може да променим номера му, всичко останало протича, както при допълване.
Не се препоръчва да изтриваме елемент защото може по него да има записвания в някои документи. Ако все пак се наложи изтриване, по-добре е на промяна да изтрием името му (да остане само с интервали) и на въпроса "За потвърждаване на изтриването" да отговорим с Shift+Enter (утвърдително). Така изтрития елемент ще се използва от програмата при следващо допълване.
При избор на преглед следваме инструкциите на екрана.

Накрая, в полето, от което сме тръгнали да променяме номенклатурата, автоматично се появява последният номер, който сме редактирали.

Структура на номенклатурите

Накрая на всеки ред е отбелязана ширината на полето по следните правила:

Номенклатури:
      1. Стоки, услуги, артикули, материали (1106)
      2. Доставчици (1100)
      3. Последни цени по доставчици (1116)
      4. Клиенти (1105)
      5. Ценоразписи на клиенти (1111)
      6. Параметри на стоките за специални клиенти (Metro, Billa и др.) (1110)
      7. Данни на фирмата (122)
      8. Данни за издаване на документ (116)
      9. Обекти (100)
      10. Вътрешни обекти (118)
      11. Уни - лица и разчети (107)
      12. Начин на плащане (121)
      13. Уни - разходи (114)
      14. Уни - приходи (това са приходи различни от продажба на стоки, услуги, артикули, материали) (115)

1. Стоки, услуги, артикули, материали (1106)
   - Номер – 13
   - Име – 50
   - Име за касов бон (ако е празно, се взема горното, а ако завършва с - и полето "При продажби да изписва ли автоматично по рецепта при недостиг" не е "1.ДА", то може да се продава "на червено" (вж. и последното поле "Вид за осчетоводяване")) – 30
   - Цена на дребно (ценово ниво 0)  (продажна цена с ДДС) – 12.5
   - Средна доставна цена на наличното количество (ако всичко е фактурирано, е цена без ДДС; попълва се автоматично) – 12.5
   - Ценови нива от 1 до 9 цени ли са (ако е НЕ, съответното ценово ниво е % отстъпка от ценово ниво 0)
      – 9 полета ном. "Да / Не"
   - Ценови нива от 1 до 9 (продажни цени с ДДС или % отстъпка от ценово ниво 0) – 9 полета 12.5
   - Последна доставна цена без ДДС (попълва се автоматично) – 15.8
   - Група – ном.
        - Номер – 5
        - Група стоки (Име) – 30
        - Към Главна група стоки – ном. – 5, 30
   - Мярка – ном. – 2, 5
   - Опаковка – ном.
        - Номер – 5
        - Опаковка (Име) – 30
        - Обем (в литри) – 7.3
        - Броя/опаковка – 4.0
        - Опаковки/кашон – 4.0
        - Кашони/пале – 4.0
        - Продуктова (еко) такса – 12.6
        - Акциз – 13.6
        - Тегло (в кг) – 12.6
        - Възнаграждение за пренасяне/продажба – 12.5
        - Промоционална стока – да/не
   - При продажби да изписва ли автоматично по рецепта при недостиг – ном. – 1, 4 – вж. макроса за изписване по рецепта
   - Може ли да се продава – ном. – 1, 4
   - Коефициент надценка – ном. – 5, 7.3
   - Амбалаж на единична опаковка (бутилка) – текущата ном. Стоки
   - Амбалаж на групова опаковка (каса) – текущата ном. Стоки
   - За счетоводни цели стоката/услугата/артикулът/материалът е еднакъв с – текущата ном. Стоки
   - Доставчик – ном.
   - Код при доставчика или трети баркод – 13
   - Баркод – 13
   - ДДС ставка (за основната може да не се попълва) – ном. с % ДДС – 2, 7.3
   - Да се продава ли само цяло количество – ном. "Да / Не"
   - Валута – ном.
   - Минимално количество – 12.3
   - Интрастат № – 10
   - Вид за осчетоводяване – ном. – дали е стока, услуга, артикул, материал, дълготраен материален актив, аванс, префактуриране на услуга, ТО, доставни разходи (вж. ВОП (доставка от ЕС) и Митническа декларация) или стоки на път. За подробности при осчетоводяването на доставките вж. таблица 19029, а на продажбите - таблица 20146.
Ако е аванс, услуга или ТО и полето "При продажби да изписва ли автоматично по рецепта при недостиг" не е "1.ДА", то може да се продава "на червено" (вж. и по-горе "Име за касов бон").
В документите за доставки и продажби се позволяват отрицателни количества и стойности само за редовете, които са аванс, ТО, доставни разходи или стоки на път.
В справките за печалба се счита, че авансът се продава с 0% печалба, а услугите или ТО - със 100% печалба/загуба.
        - Номер – 5
        - Име – 30
        - Сметка по прихода (д-т) – 5 (например: 304, 302, 303);
            ако не е попълнена, се осчетоводява с-ка 3 (но не би трябвало да се използва при доставки);
            за подробности при осчетоводяването на доставките вж. таблица 19029,
        - Сметка по разхода  (к-т) – 5 (например: 702, 707, 701, 703);
            ако не е попълнена, се осчетоводява с-ка 3 (но не би трябвало да се използва при продажби);
            за подробности при осчетоводяването на продажбите вж. таблица 20146.
2. Доставчици (1100)
   - Номер – 10
   - Име – 50
   - ДДС № (ако не е попълнен, е равен на BG + Ид. №, а ако не съществува, се попълва Х) – 15
   - Ид. № (ако не е попълнен, се гледа полето Номер, а ако не съществува, се попълва Х) – 13
     Адрес за фактура/протокол:
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Вид доставчик – ном.
        - Номер – 5
        - Вид доставчик (Име) – 30
        - Служебно – 30
        - Фирма – ном.
   - Срок за плащане в дни – 3.0
   - Обект на фирма – текущата ном.
     Адрес за кореспонденция:
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Телефони – 30
   - E-mail – 60
     Банкови сметки:
   - 1. Банка – 35
   -     IBAN – 22
   -     BIC – 8
   - 2. Банка – 35
   -     IBAN – 22
   -     BIC – 8
   - Номер на фирмата ни при контрагента – 20
   - GLN (глобален номер на локация) – 20
3. Последни цени по доставчици (1116)
   - Номер – 10
   - Доставчик – ном.
   - Стока – ном.
   - Последна доставна цена без ДДС при доставка
           с ДДС: – 12.5
       без ДДС: – 12.5
   - Опаковка при контрагента (ако не е попълнена, се взема от стоката) – ном.
   - Код на стоката при контрагента – 13
   - Номер на фирмата ни при контрагента – 20 (ако е празно, се взема от доставчика)
   - Име на стоката при контрагента – 50
4. Клиенти (1105)
   - Ид. № + обект № – 15
   - Име [на обекта] – 30
   - Адрес на доставка – 30
     Данни за фактура и протокол:
   - ДДС № (ако не е попълнен, е равен на BG + Ид. №, а ако не съществува, се попълва Х) – 15
   - Ид. № (ако не е попълнен, се гледат първите 9 цифри на полето Номер, а ако не съществува, се попълва Х) – 13
   - Име на фирмата – 50 (ако не е попълнено, се гледа полето "Име [на обекта]")
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Получил – 30
   - Лична карта (№, дата, издадена от) – 35
   - GLN (глобален номер на локация) – 20
     Географски координати:
   - Ширина (Latitude) – 20
   - Дължина (Longitude) – 20
   - % ТО – 6.2
   - от Ценово ниво – 1.0 (не важи за промоционалните стоки, което се определя от Опаковка на стоката)
   - Максимален % ТО от ценово ниво 0, въведен ръчно в Интернет, за непромоционални стоки – 6.2 (за промоционалните стоки е 0.00)
   - Виж и ценоразписа – ном. "Да / Не"
   - В стоковите да печата максималната цена – ном. "Да / Не"
   - Автоматично изписване на амбалажа (към стоката се прибавя цената на амбалажа) – ном. "Да / Не"
   - Амбалажът се връща (натрупва се задължение, което не се плаща в момента на сделката) – ном. "Да / Не"
   - Срок за плащане в дни – 3.0
   - Вид клиент – ном.
        - Номер – 5
        - Вид клиент (Име) – 30
        - Служебно – 30 – определя:
            – дали печатът е обикновен, за Метро, за другите вериги или с показване на ТО
            – дали след печат да създаде документ за EDI (електронен обмен на данни)
        - Номер на фирмата ни при контрагента – 20
   - Обект на фирма – текущата ном.
   - Дилър – ном. Уни - лица и разчети
   - Район – ном.
        - Номер – 5
        - Район (Име) – 30
        - Регион – ном. 5, 30
     Адрес за кореспонденция:
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Телефони – 30
   - E-mail – 60
   - Към всяка стокова се издава фактура – да/не (ако се фактурират наведнъж по няколко стокови, оставете празно или 0.НЕ)
   - Предпочитан начин на плащане – номенклатура 121
5. Ценоразписи на клиенти (1111)
   - Номер – 10
   - Клиент – ном.
   - Група стоки – ном.   ИЛИ   - Стока – ном.
   - Цени ли са следващите 2 полета – ном. "Да / Не"
   - При продажби
           с ДДС: продажна цена с ДДС или % отстъпка – 12.5
       без ДДС: продажна цена             или % отстъпка – 12.5
   - от ценово ниво – 1.0
6. Параметри на стоките за специални клиенти (Metro, Billa и др.) (1110)
   - Номер – 10
   - Вид клиент – ном.
   - Стока – ном.
   - Опаковка при контрагента (ако не е попълнена, се взема от стоката) – ном.
   - Код на стоката при контрагента – 13
   - Номер на фирмата ни при контрагента – 20 (ако е празно, се взема от вида клиент)
   - Име на стоката при контрагента – 50
7. Данни на фирмата (122)
   - Номер – 5
   - Име – 50
   - ДДС № – 15
   - Ид. № – 13
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Ако фирмата е регистрирана по ДДС, полето се оставя празно.
     Ако фирмата НЕ е регистрирана по ДДС, полето се попълва с 1 – ном. "Да / Не"
   - Папка в счетоводството на документите по доставките (останалите папки са описани в номенклатури 116, 121, 1101 и 1103) – ном.
     Адрес за кореспонденция:
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Телефони – 30
   - E-mail – 60
   - GLN (глобален номер на локация) – 20
   - Служебно – 60
8. Данни за издаване на документ (116)
   - Номер – 5
   - Данни за (Име) – 50
   - Вид на издавания документ – ном.
   - Фирма – ном.
   - Счетоводна папка – ном.
   - № на последно издадения счетоводен документ – 20
   - Дата на последно издадения счетоводен документ
     Адрес за кореспонденция:
   - ПК, гр./с. – 35
   - Ул., № – 35
   - Телефони – 30
   - E-mail – 60
   - Място на изпълнение – 30
   - Банка 1 – ном. Банкови сметки в лв.
   - Банка 2 – ном. Банкови сметки в лв.
   - Съставил – 30
   - Текст в края на документа след "Печат" – 60
9. Обекти (100)
   - Номер – 5
   - Обект (Име) – 30
   - Район – ном.
   - Адрес – 30
   - Разстояние от централата в км – 9.3
   - МОЛ – ном. Уни - лица и разчети
   - Фактурник № - 20
   - Обектът е превозното средство - ном.
        - Номер – 5
        - Регистрационен № – 15
        - Шофьор – 30
        - Вместимост (м3) – 6.2
        - Разход на 100 км. (л.)  – 5.2
        - Собствен ли е - ном. "Да / Не"
        - На клиент – ном.
        - Цена за 1 км. – 10.3
   - GLN (глобален номер на локация) – 20
   - Вид – ном. 5, 30
   - Фирма – ном.
10. Вътрешни обекти (118)
   - Номер – 5
   - Име – 30
   - МОЛ – ном. Уни - лица и разчети
   - Обект – ном.
11. Уни - лица и разчети (107)
   - Номер – 5
   - Лице / разчет (Име) – 30
   - Телефони – 30
   - Вид – ном. 5, 30
   - За счетоводни цели лицето е МОЛ – ном. 107
   - Ако не е попълнен обект, осчетоводи по обекта, към който е текущата парола – ном. Обекти
   - Сметка, по която се осчетоводява в счетоводството (ако е празна, е 422. Подотчетни лица) – ном. сметки
   - Номенклатурен номер на аналитичността по сметката (ако е празен, се използва Уни номера, но не и името) – 15
12. Начин на плащане (121)
   - Номер – 5
   - Начин на плащане – 50
   - Фирма – ном.
   - В документ за печат, текстът след "Начин на плащане" – 30
   - Сметка, по която се осчетоводява в счетоводството – ном. сметки
   - Ако сметката е 501 или 502, попълнете папка "Каса приход" в счетоводството – ном.
   - Ако сметката е 501 или 502, попълнете папка "Каса разход" в счетоводството – ном.
Папките за сметки 503, 504, 5090, 498 и 4982 се виждат от номенклатури 1101 и 1103, които се попълват в следващите две полета.
   - Ако сметката е 503, 5090 или 4982, попълнете
     Банкова сметка в лв. – ном.
        - Номер – 5
        - Банка – 35
        - IBAN – 22
        - BIC – 8
        - Папка приход – ном.
        - Папка разход – ном.
        - Вид – ном. 3, 30
   - Ако сметката е 504 или 498, попълнете
     Банкова сметка във валута – ном.
        - Номер – 5
        - Банка – 35
        - IBAN – 22
        - BIC – 8
        - Папка приход – ном.
        - Папка разход – ном.
        - Вид – ном. 3, 30
        - Валута – ном.
             - Номер – 2
             - Индекс – 3
             - Централен курс – 12.6
             - Мярка – 9.4
             В обръщение (нови):
             - Курс купува – 12.6
             - Курс продава – 12.6
             Монети:
             - Курс купува – 12.6
             - Курс продава – 12.6
             Стари емисии:
             - Курс купува – 12.6
             - Курс продава – 12.6
             - Сортирай по (ако е празно, сортира по №) – 3
   - Да се извършва ли реално плащане при доставки и продажби (например, ако е по банка, не се извършва в момента на продажбата) – ном. – 1, 4
   - Да се показва ли за избор при прости продажби – ном. – 1, 4
   - Да се показва ли за избор при сложни продажби – ном. – 1, 4
   - Да се показва ли за избор при доставки – ном. – 1, 4
   - Да се показва ли за избор при приходи – ном. – 1, 4
   - Да се показва ли за избор при разходи – ном. – 1, 4
   - Ако е попълнен този начин на плащане, осчетоводи по него с-ка "51. Уни - парични средства" – текущата ном.
   - Ако не е попълнен този обект, осчетоводи по обекта, към който е текущата парола – ном.
13. Уни - разходи (114)
   - Номер – 5
   - Разход (Име) – 30
   - Група разход – ном.
        - Номер – 5
        - Група разход (Име) – 30
        - Към главна група – ном. – 3, 30
   - Да се показва ли в обект (в централата се показва винаги) - ном. "Да / Не"
   - Сметка, по която се осчетоводява в счетоводството (ако е празна, е 609. Други разходи) – ном.
   - Номенклатурен номер на аналитичността по сметката (ако е празен, се използва Уни номера, но не и името) – 15
14. Уни - приходи (това са приходи различни от продажба на стоки, услуги, артикули, материали) (115)
   - Номер – 5
   - Приход (Име) – 30
   - Група приход – ном.
        - Номер – 5
        - Група приход (Име) – 30
        - Към главна група – ном. – 3, 30
   - Да се показва ли в обект (в централата се показва винаги) - ном. "Да / Не"
   - Сметка, по която се осчетоводява в счетоводството (ако е празна, е 709. Други приходи от дейността) – ном.
   - Номенклатурен номер на аналитичността по сметката (ако е празен, се използва Уни номера, но не и името) – 15

Структура на Уни сметките

Аналитичните нива на сметките са два вида: задължителни и незадължителни. Задължителните са отбелязани пред името им с тире -, а незадължителните са отбелязани с тире оградено от кръгли скоби (-). По задължителните нива се водят обобщени салда и обороти, а незадължителните се записват само в документите.
Количество (ако сметката е количествена) и сума не се считат за аналитични нива и затова пред имената им няма тире. При всяко записване на количество и сума в документ се указва дали е по дебита или по кредита на сметката.
Данните свързани с осчетоводяването на сметките са отделени в отделни папки по месеци.

След името на нивото е отбелязана ширината му по следните правила:

Уни сметки:

9. Уни - коментари
   - Обект – ном.
   - Вид – ном. 5, 30
   - По поле 1 – 30
   - По поле 2 – 30
   - По поле 3 – 30
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Коментар 1 – 30
 (-) Коментар 2 – 30
 (-) Коментар 3 – 30
10. Уни - коментари без салда ххх
   - Обект – ном.
   - Вид – ном. 5, 60
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Коментар 1 – 30
 (-) Коментар 2 – 30
 (-) Коментар 3 – 30
11. Уни - коментари без нищо ххх
   - Обект – ном.
   - Вид – ном. 5, 60
     Сума – 12.2
30. Уни - поръчки от клиенти
   - Обект – ном.
   - Клиент – ном.
   - № (10), от дата (8), дата на доставка (8), видове – 30
   - Партида (20), валута (2), начин на плащане (3), № на паролата на приелия поръчката (5) – 30
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Оригинално попълнени на екрана на стоките: стойност (12.2), % ТО (6.2), празно (1), от ценово ниво (1) – 20
 (-) Цена на дребно в момента на издаване на документа (12.5), празно (12), крайна стойност в лв. с ДДС (за реалния знак вж. сумата) (12.2) – 60
31. Уни - стоки по доставни цени
   - Обект – ном.
   - Партида – 20
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
34. Уни - стоки във фактурите
   - Обект – ном.
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Партида – 20
35. Уни - стоки дадени на консигнация
   - Обект – ном.
   - Клиент – ном.
   - Партида – 20
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
36. Уни - стоки взети на консигнация
   - Обект – ном.
   - Доставчик – ном.
   - Партида – 20
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
37. Уни - поръчки към доставчици
   - Обект – ном.
   - Доставчик – ном.
   - № (10), от дата (8), дата на доставка (8), видове – 30
   - Партида (20), валута (2), начин на плащане (3), № на паролата на приелия поръчката (5) – 30
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Оригинално попълнени на екрана на стоките: стойност (12.2), % ТО (6.2), празно (1), от ценово ниво (1) – 20
 (-) Цена на дребно в момента на издаване на документа (12.5), празно (12), крайна стойност в лв. с ДДС (за реалния знак вж. сумата) (12.2) – 60
41. Уни - задължения към доставчици
   - Обект – ном.
   - Доставчик – ном.
   - Номер на документа – 20
   - Дата
   - Падеж
   - Валута – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
42. Уни - задължения на клиентите
   - Обект – ном.
   - Клиент – ном.
   - Номер на документа – 20
   - Дата
   - Падеж
   - Валута – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Поръчка № (10) и дата (10), доставка дата (8) и час (4), курс дата (8) – 60
 (-) И по стокови №№ (20), празно (5), курс №/час (5), получил (30) – 60
 (-) Шофьор – ном. Уни - лица и разчети
 (-) Пласьор – ном. Уни - лица и разчети
 (-) Превозно средство – ном.
43. Уни - разчети
   - Обект – ном.
   - Разчет – ном. Уни - лица и разчети
   - За какво са парите – ном. 5, 30
   - Валута – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
45. Уни - ДДС
51. Уни - парични средства
   - Обект – ном.
   - Начин на плащане – ном.
   - Валута – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
60. Уни - разходи
   - Обект – ном.
   - Разход – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Подробности – 60
72. Уни - стоки в наличност – при доставка се осчетоводява по доставна цена, а при продажба - по продажна цена. Затова количественото салдо показва наличността, а стойностното салдо няма смисъл.
   - Вътрешен обект – ном.
   - Партида – 20
   - Стока – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Оригинално попълнени на екрана на стоките: стойност (12.2), % ТО (6.2), празно (1), от ценово ниво (1) – 20
 (-) Цена на дребно в момента на издаване на документа (12.5), празно (12), крайна стойност в лв. с ДДС (за реалния знак вж. сумата) (12.2) – 60
79. Уни - приходи
   - Обект – ном.
   - Приход – ном.
     Количество – 12.3
     Сума – 12.2
 (-) Подробности (36), оригинално попълнената на екрана на приходите стойност (12.2), крайна стойност в лв. с ДДС (за реалния знак вж. сумата (12.2) – 60

Структура на Уни документ

Независимо дали документът е счетоводен или Уни, неговата заглавна (описателна) част се състои от следните полета:
   - Папка
   - <-№ – № по ред на документа в папката
   - Дебит – сумарният дебит по документа
   - Кредит – сумарният кредит по документа
   - Тип на документа
   - Номер
   - Дата на осчетоводяване
   - Текст
   - Редактиран на – системна дата на последната промяна на документа
   - Час – текущото компютърно време на последната промяна на документа
   - Парола № – номер на паролата (а не самата парола) на потребителя, който последно е редактирал документа
   - ггггмм – година и месец, в който е осчетоводен документът

При осчетоводяване на Уни документ се създават един основен счетоводен документ, в който е цялата въведена от потребителя информация (и от него може да се възстанови въведеното от потребителя) и няколко документа братя на основния. Уни сметките се осчетоводяват в отделни Уни папки (името им започва с Уни). Например, при издаване на продажна фактура с плащане в брой се създават документи в следните папки:

основeн документ:братя:
90001. Уни - продажби90007. Уни - каса приход
5. Продажби
2. Каса приход

Връзката между основния документ и братята се осъществява като в описанието на всеки от документите братя се записват папката и номера на основния документ в полето текст: от позиция 45 - папката и от позиция 50 - номера.
Не може да се променя или изтрива заключен от СУПТО документ. При промяна или изтриване на Уни документ в старите варианти на документите от Уни папките се извършват осчетоводявания с обратен знак на оригиналните осчетоводявания (с което документите се анулират) и се изтриват оригиналните осчетоводявания в документите от счетоводните папки (счетоводните папки не касаят СУПТО). След това в анулираните документи в Уни папките, в последната позиция на текст се записва: # при промяна или x при изтриване. Това позволява да се правят справки (и повторен печат) и на старите варианти на променени или изтрити Уни документи.
При промяна новият Уни документ се осчетоводява в нови документи при Уни папките, но в същите документи на счетоводните папки при съвпадащи (преди и след промяната) счетоводни папки.

Дата на осчетоводяване и номер на Уни документа (вж. как се формира по-долу) се записват в описанието на счетоводния документ.
Дата на документа, ако в общия случай е различна от дата на осчетоводяване (както е при доставките), се записва в описанието на документа в началото на текст във формат ггггммдд.
Ако е протокол, се разменят местата на № и дата на протокола и фактурата (в описанието са на фактурата).
Контрагент се записва и в описанието и в с-ка 10, вид 1 (обяснено е по-долу). Записването в описанието (№ и име) е с цел по-бързо търсене и е в текст от позиция 1 (или 10, т.е. на 1 интервал след датата на документа, ако е попълнена), номерът е без водещите интервали, а след него на 1 интервал разстояние започва името, краят е не повече от 43-та позиция вкл.

Номер на Уни документа:
- при доставки:
    - ако не е по счетоводни сметки (а само по оперативни), започва с =,
    - следва залепен въведения № на документа без водещите интервали,
    - на 18 и 19 позиции са последните 2 символа от № на начин на плащане,
    - в последната позиция (20) е последният символ от № на нашата
      фирма (ном. 122), ако този № не е 0.

- при продажби:
    - в първите 10 символа, дясно изравнен е № на документа
      (и само той е за ДДС дневника),
    - ако не е по счетоводни сметки (а само по оперативни), на 11 позиция има =,
    - на 12 и 13 позиция са първите 2 символа от "№ на начин на плащане" без водещите интервали,
    - следват 6-те символа на полето уточнение,
    - в последната позиция (20) е последният символ от № на нашата
      фирма (ном. 122), ако този № не е 0.


Сметка 10. Уни - коментари без салда ххх,
вид 1. Данни за документа (важи само за доставки и продажби)

По наличието на символ различен от интервал в последната позиция на първото незадължително ниво се разбира дали е продажба или доставка.
По наличието на някое от последните 2 полета в третото незадължително ниво (оп. с-ки и сч. с-ки) разбираме, че е последната версия на Уни и само такива документи се обработват.

Незадължителни нива на сметката (с-ка 10, вид 1):

при продажби на документи С попълване на полетата "Към документ/По стокова № / от" (дебитно/кредитно известие или протокол за връщане):

вътр. обектвид на док.клиентном. 116
12345678910 11121314151617181920 21222324252627282930
нач. на плащанеподотч. лицепадежвалута сума ТО
към документ №към документ от датаоп.
с-ки
сч.
с-ки

при продажби на документи БЕЗ попълване на полетата "Към документ/По стокова № / от":

вътр. обектвид на док.клиентном. 116
12345678910 11121314151617181920 21222324252627282930
нач. на плащанеподотч. лицепадежвалута сума ТО
клиент на клиента (в печатния документ
нашият клиент ще е негов доставчик)
оп.
с-ки
сч.
с-ки

при доставки на документи С попълване на полетата "Известието (протоколът) е към документ № / от" (дебитно/кредитно известие или други документи за връщане, протокол по ЗДДС, митническа декларация):

вътр. обектвид на док.доставчик превозно ср-во
12345678910 11121314151617181920 21222324252627282930
нач. на плащанеподотч. лицепадежвалута ДДС във валута
към документ №към документ от датаоп.
с-ки
сч.
с-ки

при доставки на документи БЕЗ попълване на полетата "Известието (протоколът) е към документ № / от":

вътр. обектвид на док.доставчик клиент (поз. 1-5)превозно ср-во
>>> ако номерът на клиента е не по-дълъг от 9 символа >>> превозно ср-во
ако № на клиента е по-дълъг от 9 символа и № превоз е 5 симв. >>> клиент (поз. 1-5)
12345678910 11121314151617181920 21222324252627282930
нач. на плащанеподотч. лицепадежвалута ДДС във валута
по поръчка №клиент (от позиция 6 до 15)по поръчка от дата оп.
с-ки
сч.
с-ки

При копиране от продажба към доставка, полетата "по поръчка №" и "по поръчка от дата" се копират само ако продажбата е поръчка от клиент.

Обяснения на Уни макроси

Обясненията в тази точка са предназначени за специалистите на СиПиЪкаунтинг и включват макросите обслужващи:

Продажби - начало

Настройки на нова инсталация

Примери